Email: Sales@screwjack.net
Tel: +86-0769-83061993

Service Hotline
+86-0769-83061993
Aktualności

Kategorii produktów

Powszechny problem z przekładnią Mitre Gearbox

Sijie Industrial Co., Ltd | Updated: Oct 09, 2017

Koła zębate śrubowe nie mają całkowicie śrubowych kół zębatych, należy stwierdzić, że koła zębate śrubowe mają dwa zazębienie śrubowe, dzięki swojej przestrzeni w kierunku siły przesyłu, aby je rozróżnić. Zwykłe przekładnie zębate czołowe wchodzą w zazębienie w tym samym czasie co zęby, powodując szok i wibracje, transmisja nie jest płynna. Spiralna cylindryczna przekładnia zębata jest lepsza od zębów prostych i może znajdować się w pobliżu odległości środkowej dla dużych ciężkich ładunków. Spiralny reduktor biegów jest nowatorską przekładnią hamującą. Zastosowanie optymalizacji, modułowe połączenie zaawansowanych koncepcji projektowych, z niewielkim rozmiarem, niewielką wagą, momentem obrotowym skrzyni biegów, płynnym startem, stopniem przełożenia skrzyni ładunkowej, zgodnie z wymaganiami użytkownika dla każdego połączenia i różnorodnych opcji lokalizacji instalacji.

1. Kąt pomiędzy śrubowym kołem zębatym a osią koła zębatego.

Kąt linii śrubowej jest charakterystyczny dla śrubowych kół zębatych i nie występuje w przekładniach zębatych walcowych lub przekładniach zębatych walcowych. Ogólnie rzecz biorąc, zwykle odnosimy się do kąta linii śrubowej przekładni śrubowej, która odnosi się do stopnia rozdziału na cylindrycznej powierzchni kąta linii śrubowej. Im większy kąt pochylenia linii śrubowej, tym większy stopień zachodzenia na siebie, tym bardziej sprzyjają płynnemu ruchowi i zmniejszają hałas, wszystko ma dwie strony, a zwiększenie kąta spirali daje wiele korzyści, ale zwiększa się również praca siły osiowej, więc Rozmiar powinien zależeć od jakości wymagań pracy i dokładności przetwarzania, zwykle brać 8-25, jeśli hałas ma specjalne wymagania, w zależności od sytuacji, aby wziąć większą wartość.

Obrót helisy w celu określenia: Po pierwsze, będziemy prostopadli do osi narzędzia, jeśli po prawej stronie spiralnej linii po prawej stronie; z drugiej strony, po lewej stronie spiralnej linii po lewej stronie.

2. Parametry twarzy i twarzy:

Powierzchnia końcowa: prostopadła do płaszczyzny płaszczyzny koła zębatego, parametry na końcu ogólnego wzrostu pod normą t;

Powierzchnia prawna: płaszczyzna pionowa ze spiralą, powierzchnia parametrów ogólnego plus standard n.

(1) skok i moduł: = t = π

(2) kąt nacisku: ogólne przepisy prawa w ramach parametrów standardowych parametrów.

a, prawidłowe warunki zazębienia: kąt linii śrubowej musi być równy pod względem wielkości, kierunek przeciwny. Moduł powierzchniowy m i kąt natarcia powierzchni są równe.

b, obliczenia geometryczne: obliczenie koła czołowego czołowego może być zastosowane bezpośrednio na czołowej powierzchni koła zębatego ze względu na parę śrubowych kół zębatych w płaszczyźnie końcowej odpowiadającej parze kół czołowych

Zalety i wady

korzyść:

(1) wydajność zazębiania: spiralne cylindryczne zęby kół zębatych między procesem tworzenia siatki to proces nadmierny, siła na zębach stopniowo zmienia się z małej na dużą, a następnie z dużej na małą; koła zębate śrubowe do dużych prędkości, sytuacja dużego obciążenia.

(2) stopień koincydencji: zwiększenie stopnia koincydencji w celu zwiększenia nośności przekładni. W ten sposób przedłużając żywotność sprzętu. Stopień koincydencji zależy głównie od czasu zazębienia, podczas gdy koła zębate śrubowe mają długi czas zazębienia i duży obszar styku w celu zmniejszenia naprężenia. Sprawiają, że skrzynia biegów jest płynna i zwiększa jej ekonomiczność.

(3) compact: najmniejsza liczba zębów, im bardziej zwarta konstrukcja.

Wady i poprawki:

Produkcja kółek znakowych to zbyt duży kłopot.

Osiowa siła składowa jest szkodliwa dla napędu przekładni, co zwiększa tarcie między urządzeniami i powoduje, że urządzenie jest podatne na zużycie lub uszkodzenie. A wady spiralnego koła zębatego, o ile przekładnia wytworzy siłę osiową. Siła osiowa jest spowodowana kątem pochylenia linii śrubowej, tym większy kąt linii śrubowej jest wytwarzany przez większą siłę osiową. Aby nie wytwarzać zbyt dużej siły osiowej koła zębatego, projekt zwykle przyjmuje = 8 ~ 15.

Koła zębate w kształcie koła zębatego są najczęściej stosowanymi typami przekładni napędowych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym i zwykle wymagają one pracy w warunkach dużego obciążenia i wymagają mniejszej wibracji i hałasu. Aby poprawić ich dynamiczną wydajność przy dużej prędkości, zmniejszyć wibracje i hałas, modyfikacja profilu zęba stała się niezbędnym środkiem projektowania i procesu.

Istnieją dwa sposoby modyfikowania profilu zębów koła zębatego walcowego

a jest skośną korektą, to znaczy powierzchnią zęba wzdłuż linii styku zęba. Ten rodzaj modyfikacji w metodzie obliczeniowej i przekładni czołowej nie stanowi zasadniczej różnicy, ale wymaga zakrzywionej powierzchni i ewolwentowej powierzchni wzdłuż stycznej linii styku, co jest trudne do zagwarantowania w procesie.

b jest proste, to jest zakrzywiona powierzchnia, równoległa do kierunku zęba, w procesie do całej powierzchni zęba może być przetwarzana na gładką powierzchnię. Obecnie rzeczywiste użycie modyfikacji na świecie jest w większości proste. Jednakże, ponieważ linia zębowa koła zębatego jest nachylona, ​​kształt prostujący zmienia rozkład obciążenia wzdłuż linii styku, a nawet staje się kontaktem o niepełnej długości, a następnie zmienia stopień koincydencji i rozkład obciążenia zębów, tradycyjne Metoda obliczania naprawy przekładni Niepowodzenie, trudność w jej kształcie znacznie się zwiększyła

Często zadawane pytania i rozwiązania

1, spiralne reduktor przekładni wspólne problemy i powody:

za. zmniejsza wyciek ciepła i oleju;

b. Zużycie robaka;

do. napędzać małe zużycie przekładni śrubowej;

re. Łożysko ślimakowe jest uszkodzone.

2, wspólne rozwiązanie problemu śrubowej przekładni

(1) w celu zapewnienia jakości montażu

Profesjonalne narzędzia są niezbędne, aby zapewnić jakość montażu. Oryginalne części są zwykle najlepszym wyborem do wymiany części i komponentów, gdy wystąpi jedna z części uszkodzenia, ogólne przestrzegają zasady wymiany par. Podczas montażu wału wyjściowego należy zwrócić uwagę na dopasowanie tolerancji: pusty wał jest również obiektem, który należy chronić. Jeśli nastąpi zużycie rdzy lub zanieczyszczenia powierzchni, wpłynie to na późniejszy demontaż.

(2) wybór smarów i dodatków

Środki poślizgowe i dodatki mają na celu umożliwienie reduktorowi przyczepienia się folii ochronnej do powierzchni po zatrzymaniu przekładni. Gdy częste uruchamianie ochrony przed olejem może przedłużyć żywotność maszyny, jednocześnie chroniąc maszynę w przypadku szybkiego przeciążenia. Stosowanie dodatków może skutecznie zapobiegać wyciekom oleju, dzięki czemu pierścień wydłuża czas misji, aby zachować miękkość i elastyczność. przekładnia śrubowa. Reduktory przekładni ślimakowych zwykle używają 220 # oleju przekładniowego, stosowanie dodatków ogólnie stosowanych w złym środowisku, takich jak większe obciążenie, powoduje częste niestabilności spowodowane przez takie zjawiska.

(3) wybór miejsca instalacji reduktora

W przypadku dopuszczalnej pozycji, spróbuj nie używać instalacji pionowej. Instalacja pionowa może powodować występowanie oleju i innych niekorzystnych warunków.

(4) ustanowienie systemu utrzymania smarowania

"Pięć zasad" to system utrzymania smarowania. Po pierwsze, osoba będzie regularnie sprawdzana, tak aby odpowiedzialność za wyraźny podział pracy; a następnie temperatura ścisłej kontroli, ogólna kontrola szybkości ogrzewania nie przekracza 40 stopni, temperatura oleju nie przekracza 80 stopni; ilość oleju do czystego reduktora, aby uzyskać prawidłowe smarowanie, gdy jakość oleju lub hałasu, itp., powinna natychmiast przerwać użytkowanie, wykonać konserwację i inne prace


Zapytanie
Send
Skontaktuj się z nami
Adres: Xinji Road, Nancheng, w prowincji Dongguan City, Guangdong, Chiny.
Telefon: +86-0769-83061993
Faks: +86-0769-88057667
Adres e-mail: sales@screwjack.net
Copyright © Sijie Industrial Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone.