Email: Sales@screwjack.net
Tel: +86-0769-83061993

Service Hotline
+86-0769-83061993
Aktualności

Kategorii produktów

Bevel Gearbox Bearing Life

Sijie Industrial Co., Ltd | Updated: Oct 09, 2017

Przekładnia stożkowa służy do przenoszenia ruchu i mocy między dwiema przecinającymi się osiami. W ogólnej maszynerii kąt przecięcia dwóch osi przekładni zębatej stożkowej jest równy 90 ° (ale nie może być równy 90 °). Podobnie jak w przypadku przekładni cylindrycznych, koła zębate stożkowe mają indeksowane stożki, stożki grzbietowe, stożki korzeniowe i stożki podstawy. Stożek ma duży koniec i mały koniec, a odpowiadający mu duży końcowy okrąg nazywamy kołem indeksu (jego promień r), górnym kołem, kołem zęba i kołem podstawy. Ruch pary kół zębatych stożkowych jest równoważny parze stożkowych pasów dla czystego toczenia

W projekcie przekładni zębatej stożkowej, zgodnie z danym przełożeniem, zgodnie z powyższym wzorem do określenia wartości dwóch rund kąta stożka.

Jeśli chodzi o kąt stożka zęba koła zębatego stożkowego i nasadę kąta stożka korzenia o rozmiarze, to z dwiema przekładniami zazębiającymi przekładnię stożkową na potrzeby jego najwyższego prześwitu. Zgodnie z przepisami krajowymi (GB / T 12369-1990, GB / T12370-1990), zastosowanie innego napędu zębatego stożkowego z najwyższą szczeliną, dwie rundy górnej szczeliny od dużego końca do małego końca są równe, Stożek stożka i stożek korzenia zęba pokrywają się z jednym punktem. Ale dwie rundy wierzchołka stożka, ze względu na jego autobus równoległy do ​​drugiego przekładni stożkowej z innym ukosiem stożka korzenia zęba autobusu, więc stożek nie jest już z koincydencją stożka stożka indeksującego. Ten rodzaj przekładni zębatej stożkowej jest równoważny zmniejszeniu wierzchołka zęba małego końca wysokości zęba, tym samym zmniejszając możliwość wierzchołka wierzchołka zęba; a promień promienia zęba jest duży, sprzyja poprawie nośności, trwałości narzędzia i składowania. Smarowanie olejem

Hałas

Przekładnia stożkowa jest ważną częścią przekładni mechanicznej jest szeroko stosowana w parze zazębiania przekładni, ze względu na nieuniknione istnienie skoku, ząbków i innych błędów podczas przebiegu operacji spowoduje pojawienie się zazębienia z zazębieniem przekładni zębatej Częstotliwość odpowiadająca Hałasowi, występuje tarcie między powierzchnią zęba ze względu na względne tarcie ślizgowe. Ponieważ koła zębate stanowią podstawowe części napędu skrzyni biegów, zmniejszenie hałasu przekładni jest niezbędne do sterowania hałasem skrzyni biegów. Ogólnie hałas układu przekładni występuje głównie w następujących obszarach:

1. aspekty projektowania przekładni. Niewłaściwy dobór parametrów, koincydencja jest zbyt mała, niewłaściwa modyfikacja profilu lub brak modyfikacji, struktura skrzyni biegów jest nieuzasadniona i tak dalej. Błąd przekroju podstawy obróbki i błąd profilu zęba jest zbyt duży, odstęp boczny zęba jest zbyt duży, chropowatość powierzchni jest zbyt duża i tak dalej.

2. Przekładnia i skrzynia biegów. Mimośrodowość montażu, dokładność styku jest niska, równoległość wału jest niska, wałek, łożysko, sztywność łożyska jest niewystarczająca, precyzja obrotu łożyska nie jest wysoka, a szczelina nie jest właściwa.

3. Inne aspekty wejściowego momentu obrotowego. Wahania momentu obciążenia, drgania skrętne układu wału, bilans silnika i inne pary przekładni.

Żywotność łożysk

Statystyki pokazują, że awaria skrzyni biegów turbiny wiatrowej nadal stanowi około 50% usterki przy doborze łożyska, produkcji, smarowaniu lub użytkowaniu. Obecnie, ze względu na warunki techniczne i inne przyczyny, jednostka megawatowa w klasie podstawowej komponentów, takich jak silniki, skrzynie biegów, łopaty, elektroniczne urządzenia sterujące i systemy odchylające, wiele polega na imporcie i wykorzystywanych w tych dużych urządzeniach turbiny wiatrowej. Łożyska poprzeczne, łożyska poprzeczne, łożyska skośne i łożyska wrzecion są całkowicie uzależnione od importu. Dlatego bardziej dokładna metoda obliczania żywotności łożyska jest szczególnie ważna dla projektu przekładni turbiny wiatrowej.

Ze względu na wysoką niezawodność wymaganą dla łożysk, żywotność łożyska zwykle nie jest mniejsza niż 130 000 godzin. A ponieważ istnieje zbyt wiele czynników, które wpływają na trwałość zmęczeniową łożyska, teoria trwałości zmęczeniowej łożyska musi jeszcze zostać poprawiona, a teoria okresu użytkowania łożysk w kraju i za granicą nie ma ujednoliconej metody obliczeniowej przyjętej przez wszystkie gałęzie przemysłu. .

Temperatura robocza łożyska, lepkość oleju smarowego oraz współczynniki czystości i prędkości, takie jak trwałość łożysk, mają duży wpływ na pogorszenie stanu pracy (wzrost temperatury, redukcja prędkości, zwiększone zanieczyszczenie), żywotność łożyska może być znacznie zmniejszona. Wpływ dogłębnej analizy łożysk turbiny wiatrowej, uwzględniającej różne czynniki, w celu opracowania dokładniejszych obliczeń trwałości łożysk, to przemysł łożyskowy, a nawet najwyższy priorytet branży energii wiatrowej


Zapytanie
Send
Skontaktuj się z nami
Adres: Xinji Road, Nancheng, w prowincji Dongguan City, Guangdong, Chiny.
Telefon: +86-0769-83061993
Faks: +86-0769-88057667
Adres e-mail: sales@screwjack.net
Copyright © Sijie Industrial Co., Ltd. Wszelkie prawa zastrzeżone.